Petesejt leszívás

A petesejtleszívás egy 10-30 perces eljárás, amely során petesejteket távolítanak el a tüszőkből, hogy azokat megtermékenyíthessék. Azonban hasznos tudni, mi történik az eljárás előtt és után. Hogy megértsd, hogyan illeszkedik a petesejtleszívás az IVF folyamatába, olvass tovább.

A petesejtleszívás előtt gyógyszereket, injekcókat fogsz kapni, amelyek serkentik a petefészkeidet arra, hogy több petesejtet tartalmazó tüszőt termeljenek, mint amennyit a szokásos menstruációs ciklus során tennének, ezt a folyamatot petefészek-stimulációnak nevezik.
A petesejtleszívás során enyhe altatásban leszel (a legtöbb helyen). Az orvos egy vékony tűt vezet be a hüvelyfalon keresztül, hogy minden tüsződből folyadékot szívjon le. Ez a tüszőfolyadék tartalmazza a petesejtjeidet!
A petesejtleszívási eljárás után egy embriológus megvizsgálja minden petesejtet, hogy megbizonyosodjon arról, hogy érett-e és továbbléphet-e a következő lépéshez: a megtermékenyítéshez.

Mi történik a petesejtleszívás során?

Mielőtt az eljárás megkezdődne, enyhe altatást kapsz, így nem fogsz érezni semmit a beavatkozás alatt. A petesejtleszívás folyamata 10 perctől fél óráig tarthat. Az orvos hüvelyi ultrahang segítségével egy vékony tűt vezet be a hüvelyfalon keresztül, hogy minden tüsződből folyadékot szívjon le. Ez a tüszőfolyadék tartalmazza a petesejtjeidet! Az eljárás után egy pihenőszobába visznek, ahol az altatásból való felépülésedet figyelik.

A petesejtleszívás utáni felépülés során gyakoriak az olyan mellékhatások, mint a diszkomfort érzet és a menstruációs görcsökhöz hasonló fájdalom. Fontos, hogy a petesejtleszívás után egy-két napig minimalizáld a fizikai aktivitást, amíg felépülsz. Az orvos javasolhat vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót, hogy segítsen enyhíteni a kellemetlenséget. Ezenkívül antibiotikumot vagy más gyógyszereket is felírhatnak, hogy megelőzzék a fertőzést az eljárás után.

Az orvos valószínűleg meg tudja mondani, hány petesejtet szedtek le, mielőtt elhagynád a klinikát, vagy még aznap. Azonban, hogy ezek közül hány érett és hogyan sikerült a megtermékenyítés, arra valószínűleg a következő napig kell várnod. 

Megjósolható, hány petesejtet fog leszívni az orvosom?

Röviden: igen! A stimulációs ciklusod kezdetétől az orvosod már előre megbecsülheti, hány petesejtet tud majd leszíni az ultrahang alapján. A stimulációs folyamat során végzett rendszeres ultrahangok képet adnak arról, hány tüsződ van és mekkora a méretük.

Korábban az orvosok és kutatók azt hitték, hogy egy ciklus során optimálisan 6-15 petesejtet lehet leszívni. Azonban új kutatások kimutatták, hogy nagyobb az esélyed a sikeres lombikra, ha annyi petesejtet szednek le, amennyit biztonságosan lehet. Minden egyes leszívott petesejt növeli a sikeres IVF esélyét, hiszen minden petesejt egy potenciálisan jó minőségű embrió lehetősége a beültetéshez.

Fontos megjegyezni, hogy a leszívott petesejtek száma valószínűleg nem egyezik majd meg a lombik ciklus során létrejövő embriók számával. Ennek oka, hogy a lombik folyamat minden lépésénél néhány petesejt és embrió elveszik. 

Scroll to Top