Lombik idővonal

A stimulációs ciklus kiindulópontjaként a menstruációs ciklus első napja számít. Az számít a menstruáció első napjának, amelyik nap a vérzésed 12 óra előtt elkezdődik, rendes piros vér formájában (tehát nem pecsételés, nem barnás). Az orvosok általában azt kérik, hogy a menstruációs ciklus 1. vagy 2. napján jelentkezz, hogy időpontot egyeztethess vérvizsgálatra, ultrahangra és ha szükséges egyéb vizsgálatokra. Az ultrahangot a menstruációs ciklus 3. és 5. napja között végzik el a petefészkek állapotának felmérésére, míg általában egy vérvizsgálat során ellenőrzik a hormonszinteket is. Ha minden rendben van, akkor felírják a hormoninjekciókat, amelyek a tüszők növekedését serkentik. Ez a fázis 8-12 napig tart, attól függően, hogy a tüszők hogyan fejlődnek, és a szervezeted hogyan reagál a stimulációs gyógyszerekre. Fel kell készülnöd injekciókra, gyógyszerekre és ultrahangvizsgálatokra.

  • 1. nap: A menstruációs ciklus/menstruáció kezdete
  • 1./2. nap: Hívd az orvosod vagy az intézetet és beszéljétek meg a kezdés időpontját.
  • 3-5. nap: Viszgálatok és a stimuláció kezdése.
  • 5-12. nap: Hormon injekciók naponta.
  • 12-14. nap: Tüszők állapotától függően tüsző repesztő injekció.
  • 14. nap: Petesejt leszívás
  • 15-19. nap: a petesejtek megtermékenyítése majd embrió beültetés (általában a leszívás utáni 3. vagy 5. napon)
  • 19-28. nap: várakozás
  • 28. nap: HCG vérvizsgálat

Megjegyzés: Ez az idővonal iránymutató jellegű, és az lombik protokolltól és a menstruációs ciklustól függően kisebb változások lehetnek.

A vérvizsgálatokat és ultrahangokat többször is megismételhetik a ciklus során, hogy ellenőrizzék a tüszők növekedését és a hormonszinteket, így a hormon ijekciók dózisát szükség szerint növelhetik vagy csökkenthetik. Lehet, hogy minden nap vagy minden másnap meg kell látogatnod a klinikát, hogy megkapd az injekciókat és ultrahangvizsgálatokat végezzenek a tüszők növekedésének nyomon követésére.

Ennek a folyamatnak az a célja, hogy szabályozza a tüszők érésének időzítését, így növelve a több petesejt kinyerésének esélyét.

Ebben a fázisban a petefészkek szokásosnál több tüszőt termelnek, ami nehézséget és puffadást okozhat, ami kissé kellemetlen lehet. Érdemes ebben az időszakban kíméletesen bánni magaddal és kerülni a megerőltető tevékenységeket.

Amikor a tüszők elérik a megfelelő méretet és készen állnak, tüszőrepesztő injekciót adnak be, ami lehetővé teszi a tüszők végső érését. Az időzítés kúlcsfontosságú. A petesejtek leszívása általában az injekció beadása után 36-38 órával történik.

Petesejtleszívás

A petesejtek leszívása során az orvos egy ultrahang szondát helyez a hüvelybe, majd egy tű segítségével kinyeri a petesejteket a tüszőkből. Az egész folyamat körülbelül 15-30 percig tart, a tüszők számától függően. Az eljárás után előfordulhat enyhe vérzés, hüvelyi folyás és kismedencei görcsök, amelyek normális tünetek, hacsak nem válnak súlyossá. Ebben az esetben fordulj orvoshoz! A beavatkozás rövid ideig megfigyelés alatt tartanak, majd hazaküldenek és pihenést javasolnak a nap további részére. Ezzel egy időben a partneredet megkérik, hogy adjon spermamintát.

Petesejtek megtermékenyítése

Ez a lombik egyik legfontosabb szakasza, hiszen itt fejlődik ki a baba egy petri csészében. Ezt a folyamatot az embriológus végzi és felügyeli.

  1. A kinyert petesejtek éretté válnak szoros megfigyelés alatt.
  2. Az érett petesejtekhez spermiumokat vezetnek be a megtermékenyülés érdekében.
  3. A megtermékenyítés után ellenőrzik a fejlődést és kiszűrik a rendellenes embriókat.
  4. Az embriók a harmadik napon körülbelül hat-nyolc sejtes állapotúak.
  5. Az embriókat a harmadik napon (amikor három naposak) vagy az ötödik napon (a blastociszta szakaszban, amikor az embrió öt napos) ültetik be, a lombik protokolltól függően.

Általában kevesebb embrió jön létre, mint amennyi petesejtet kinyertek. Ez azért fordulhat elő, mert:

  1. Nem minden petesejt érik meg.
  2. A megérett petesejtek közül néhány rendellenes embriókat hozhat létre a megtermékenyítés során.
  3. A normális embriók nem biztos, hogy elérik a harmadik napot.
  4. A harmadik napi embriók néha nem fejlődnek tovább az ötödik napra.

Mint látható, számos kihívás adódik, mielőtt a tökéletes embrió eléri a következő, a beültetési szakaszt.

Beültetés

A harmadik vagy ötödik napon kerül sor az embrió beültetésére.

Amikor az embriót a harmadik napon ültetik be, az a méhben lebeg addig, amíg el nem éri a blastociszta stádiumot, és be nem ágyazódik.

A blastociszta (5. nap) szakasz előnyei a következők:

  1. Biztosabb ebben a valószínűségi játékban.
  2. Az ötödik napon az embrió átlépi külső burkát, és készen áll a beágyazódásra, így növelve az implantáció és az IVF sikerének esélyeit.
  3. Az embriókat, amelyek nem érik el a blastociszta szakaszt, elvetik, így csökkentve a rendellenes embrió esélyét.
  4. Azoknak a pároknak, akik genetikai vizsgálatot (mint a PGS vagy PGD) választanak, meg kell várniuk a blastociszta szakaszt a folyamat megkönnyítése érdekében.
 

Az embriótranszfer folyamata ugyanaz a harmadik és az ötödik napon. Egy vagy több megtermékenyített embriót helyeznek a méhbe egy vékony, hajlékony katéter segítségével, amelyet a méhnyakon keresztül vezetnek be.

Ide érdemes teli hólyaggal érkezni, mivel ez megkönnyíti hogy az embriók a legmegfelelőbb helyre jussanak.

Az embriótranszfert érzéstelenítés nélkül végzik. Maximum két-három embriót ültetnek be. A többi embriót általában lefagyasztják a következő ciklusra.

A várakozási időszak

A transzfer után érdemes legalább hetvenkét órát pihenni. Az embrió beágyazódása az embriótranszfer utáni első három-négy napban történik meg.

Scroll to Top